گرافیک به دو دسته سنتی و نوین تقسیم می شود و بین این دو چاپ وجود دارد، و منظور از چاپ انواع و اقسام چاپ است.گرافیک قدیم یا همان سنتی شامل خطاطی، نقاشی دو بعدی، کنده کاری می باشدکه بیشترین شکل آن در آرایش کتابهاست که محصول کار نقاش، خوشنویس، تذهیب کار، جلدساز می باشد.

گرافیک از سری هنرهای تجسمی است که صد البته برای کسانی که آن را با نقاشی اشتباه میگیرند باید بگویم در اصل گرافیک ایده و ترکیب بندی است که اکثر اوقات بین  نوشته و تصویر اتفاق می افتد و نقاشی بیشتر تقلید طبیعت است که ایده های گرافیستها میتواند به وسیله دست مثال یک نقاش اجرا شود که خیلی از هنرمندان شاید برای اجرای بهتر و شاید به خاطر کسری وقت طراحی نهایی را به شخص دیگری میسپارند که از نوع اول می توان به بیلبوردهای تبلیغاتی توی خیابون اشاره کرد و گروه دوم به آقای ممیز که یکی از گرافیستهای برتر ایران است اشاره کرد و گاهی هم آن ایده توسط کامپیوتر و برنامه های پیشرفته اجرا می گرددکه مطمئنا کار با دست از ارزش بالاتری برخوردار است.

گرافیک در معنای لغت بمعنی ترسیمی و نگارشی است. و دو مفهوم قدیم(سنتی) و جدید(نوین) متمایز می گردد که در مرز بین این دو پدیده چاپ قرار دارد.

گرافیک حیطه ای هنرهای تجسمی است که دارای کاربردهای متنوع و گسترده می باشد گرافیک یا به عبارتی کاملتر(graphic design)، به کارگیری تکنیکهای مختلف خلق آثار دو بعدی بر روی سطوح مختلف نظیر کاغذ، دیوار، بوم، فلز، چوب، نمایشگر رایانه، سنگ و غیره که در جهت رساندن پیام خاص به ببیننده انجام میپذیرد. که امروزه بیشتر کار با کامپیوتر انجام میشود برای تکنیکهای مختلف مثل عکاسی، اچینگ، نقاشی و همه کارهای تبلیغاتی، روشهای مختلف چاپ اشاره کرد. در هنر گرافیک از عکس، تکنیکهای مختلف طراحی(مداد، کنته، ذغال، پاستل گچی، پاستل روغنی، قلم و مرکب، مداد رنگی) و تکنیک های مختلف نقاشی(رنگ و روغن، آبرنگ، گواش، رنگهای آکریلیک، کلاژ) و انواع روش چاپ دستی(سیلک اسکرین و باتیک) و هر نوع روش خلق تصویر استفاده میشود.

حیطه های مختلف در طراحی گرافیک

ارتباط بصری مانند

طراحی پوستر

طراحی جلد

طراحی آرم (logo)

طراحی علامت(sign)

طراحی نشان(medal and medalion)

طراحی حروف

طراحی آگهی تبلیغاتی

صفحه آرایی(layout) برای کتاب و نشریه وغیره

طراحی بسته بندی

طراحی گرافیک محیطی

طراحی صفحات وب

طراحی چند رسانه ای                         

و تصویرسازی

اشاره کرد.