سخاوت بانوی عالم

 

 شب عروسی امام علی ( ع ) با فاطمه زهرا ( س ) بود . که ناگاه مستمندی به در خانه ی آن حضرت آمد و تقاضای کمک کرد . حضرت زهرا ( س ) دو لباس داشت که یکی نو بود و دیگری کهنه . امام ایشان لباس نو را به آن فقیر داد.

صبح روز بعد وقتی پدرشان پیامبر ( ص ) به خانه شان رفت و حضرت زهرا ( س ) را با لباس کهنه دید به دخترش فرمود : « دخترم چرا لباس نو را نپوشیدی ؟ »

حضرت زهرا ( س ) فرمود : « مگر شما نفرموده اید هر چه انسان به  مستمندان و نیازمندان کمک نماید برای خود ذخیره کرده است ؟ من نیز دیشب لباس نوی خود را به فقیر دادم . »

پیامبر ( ص ) فرمود : « اگر لباس نو را می پوشیدی و کهنه را به فقیر می دادی برای شوهرت بهتر بود و فقیر نیز به پوشاک می رسید . »

حضرت زهرا : « فرمود : « من این کار را از شما پیروی کردم زیرا مادرم خدیجه ( س ) وقتی به ازدواج شما درآمد تمام دارایی خود را در اختیار شما قرار داد و شما همه ی آن را در راه خدا صرف کردید تا آن جا که وقتی فقیری از شما پیراهنی خواست ، لباس خود را درآوردید و به او دادید و خود را در حصیری پیچیدید و به خانه آمدید . و البته کسی به جایگاه شما نمی رسد. »

پیامبر ( ص ) با شنیدن این سخنان به گریه افتاد و دخترش را در آغوش گرفت . و فرمود : « جبرئیل هم اکنون بر من نازل شد و از جانب پروردگار به تو سلام رساند و گفت به فاطمه بگو به خاطر این عملش هر آن چه از ما درخواست کند به او عطا خواهیم کرد . »

حضرت زهرا ( س ) فرمود : « پدر من خواسته ای جز ملاقات پروردگار خویش در حال رضایت او از خویش را ندارم . »

پیامبر ( ص ) دستها را برای دعا بالا برد و فرمود : « خدایا امت من را بیامرز »

آن گاه دوباره جبرئیل نازل شد و عرض کرد : « خداوند می فرماید کسانی از امت تو که محبت فاطمه و شوهر و فرزندان او را داشته باشند آمرزیدم . »

/ 0 نظر / 3 بازدید